windows-linux.cz Přechod z Windows na Linux

Úspěšný přechod na Linux

Představa, že si nainstalujete Linux a během pár dní v něm zvládnete vše, co jste dosud běžně dělali ve Windows, je scestná. Pokud jste byli natolik odvážní, že jste před instalací Linuxu Windows smazali, aby jste se přinutili nový operační systém používat, pravděpodobně po pár dnech proklejete sebe, Linux, přátele, od kterých jste se o Linuxu dozvěděli, a vrátíte se navždy k Windows.

Asi neexistuje jiný případ, na který by se lépe hodilo staré dobré "Spěchej pomalu!". Úspěšný přechod na Linux se nedá nijak urychlit, základem je souběžné používání starého a nového operačního systému. Než přistoupíme k první fázi, ujistěte se, že víte, co je to virtuální počítač a VirtualBox. Jestli je pro vás Linux vhodný, zjistíte v článku o předpokladech pro úspěšný přechod na Linux.

Linux spuštěný ve Windows

Tato první fáze přechodu je i tou nejdůležitější. Velmi podstatné je, že nijak neovlivní vaše Windows a vy dál budete moci pracovat, jak jste zvyklí. Jen si prostě nainstalujete další program, který se jmenuje VirtualBox, a teprve do něj nainstalujete Linux. Ten pak budete ve vašich Windows provozovat jako další aplikaci běžící v samostatném okně. Budete tedy moci mít současně spuštěné oba dva operační systémy a jen kliknutím do vedlejšího okna mezi nimi snadno přecházet.

V této fázi byste se měli s Linuxem seznámit a postupně se naučit všechno, co jste dosud běžně dělali ve Windows. Časem si Linux nastavíte podle svých představ, nainstalujete všechny potřebné programy a postupně budete své "linuxové okno" opouštět stále méně a méně. Když ale např. budete nutně potřebovat rychle udělat něco, co jste v Linuxu ještě nikdy nezkoušeli, kliknete vedle a provedete to ve Windows. Tato fáze končí v okamžiku, kdy už prakticky nemáte potřebu opouštět okno s Linuxem.

Windows zůstávají, Linux instalujeme přímo na počítač

Nyní nastává instalace Linuxu tak, jak jste si ji asi představovali od začátku. Už neinstalujeme do žádného software, ale přímo na váš fyzický počítač. I v této fázi si stále necháme otevřená zadní vrátka a Windows na počítači zůstávají. Po zapnutí počítače se pak objevuje např. následující nabídka, z které si vybíráme, zda spustit Linux nebo Windows.

Výběr mezi Ubuntu a Windows 2000 po startu počítače

Windows sice na počítači pořád máme, ale spíš jen proto, že je škoda je smazat, když už jsme tam za ty roky nainstalovali a zprovoznili tolik programů. Já když jsem měl tuto konfiguraci, jsem už Windows prakticky nespouštěl. Jestliže už jsem byl jednou v Linuxu a náhodou potřeboval něco ve Windows, stejně se mi nechtělo restartovat celý počítač, abych se dostal do Windows a pak dalším restartem zase zpátky do Linuxu. Daleko praktičtější je opačné řešení z první fáze. V Linuxu si spustíme VirtualBox a do něj nainstalujeme Windows. V těch pak máme jen ty programy, bez kterých se opravdu neobejdeme a ke kterým jsme dosud v Linuxu nenašli ekvivalenty.

Nový počítač už bez Windows

Jak budete pracovat stále více a více v Linuxu, zjistíte, že vám Windows na disku "umírají". Tím, jak je prakticky vůbec nespouštíte, přestávají být aktualizované stejně jako software v nich nainstalovaný. Když si koupíte nějaký nový hardware (u mě to byla TV karta), rozchodíte si ho v Linuxu a pak když se jednou ocitnete ve Windows, zjistíte, že vám díky nenainstalovaným ovladačům a ovládacímu software nechodí. A než byste to řešili, raději se vrátíte do Linuxu, kde vám vše krásně šlape. Tohle ještě urychlí váš přechod na Linux a časem zjistíte, že už jsou Windows pro vás úplně mrtvé. A až si budete jednou kupovat nový počítač, ani vás nenapadne utrácet za Windows.

Pohoda, klídek, tabáček

Na závěr ještě jedna malá rada. Nenechte se od nikoho k přechodu na Linux dotlačit. Všechno, co jsem na této stránce popisoval, vám půjde daleko lépe, když na to budete mít chuť a čas. Takže si hezky počkejte, až na serverech, které pravidelně čtete, nevyjde žádný zajímavý článek, vaše složka s doručenou poštou je prázdná, nikdo ze známých není na Skype nebo ICQ a vy zkrátka nemáte do čeho píchnout. V takovýchto chvílích jsou vaše šance úspěšného přechodu na Linux maximální.

TOPlist

Přechod z Windows na Linux; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 9. 7. 2008
Navštivte také Přehledy nebo Kytary.