windows-linux.cz Přechod z Windows na Linux

Zvládnete přechod na Linux?

Hned na začátek bych chtěl říct, že určitě má smysl Linux vyzkoušet. Získáte tím přehled o nové technologii, na vlastní kůži si vyzkoušíte jiný operační systém a uvědomíte si, že ve výpočetní technice neexistuje jen jediná cesta se jménem Windows. Samotné nainstalování a vyzkoušení Linuxu vám zabere jeden večer, úplný přechod - tedy opuštění Windows a každodenní používání Linuxu - je úplně o něčem jiném.

Chce to čas a trpělivost

Ať už děláte ve Windows cokoliv, většinou si vůbec neuvědomujete, že se vaše činnost zakládá na dlouholeté zkušenosti s tímto systémem. Když např. potřebujete zkopírovat soubor, prostě ho zkopírujete. Až budete chtít udělat tuto samozřejmost v Linuxu, pak teprve zjistíte, z kolika úkonů, na kterými ve Windows vůbec nepřemýšlíte, se skládá. V případě kopírování ve Windows automaticky sáhnete po průzkumníkovi (Total Commanderu nebo jiném oblíbeném programu). Než si v Linuxu najdete svůj oblíbený správce souborů, chvilku to potrvá. Zřejmě bude podobný tomu, na který jste zvyklý ve Windows, ale úplně stejný nebude. Takže další chvilka, než se s ním seznámíte. No a když už budete chtít začít kopírovat, zjistíte, že systém složek a souborů je v Linuxu jiný (např. disky nejsou označovány písmeny) a bude vás to stát zase chvilku času, než ho pochopíte. A v případě, že byste chtěli kopírovat něco ze svého NTFS disku z Windows, počítejte s několika dalšími minutami, než si tohleto naklikáte a disk připojíte.

Zkrátka začít používat Linux vás bude stát nějaký čas. Pokud nutně potřebujete rychle něco udělat, raději použijte Windows a seznamování s Linuxem se nechte na dny, kdy vám nic nehoří. Buďte připravení na to, že ne všechno se vám povede napoprvé. Ze své zkušenosti vám ale můžu zaručit, že věci, které vám dají více zabrat, si pak budete o to lépe pamatovat.

Učíte se rádi nové věci?

Už jsem to tak trochu nakousnul v minulém odstavci. Pokud v Linuxu pracujete v grafickém prostředí (např. KDE), je jeho používání velmi podobné ovládání Windows. Podobné, ale ne stejné. Stejně tak v Linuxu naleznete programy, které se podobají těm z Windows. Některé jsou úplně stejné (např. OpenOffice), většina se však bude více či méně lišit od toho, na co jste zvyklí. Zkrátka Linux je prostě jiný než Windows a je to dobře. Právě tato odlišnost způsobuje, že je dokonalejší a bezpečnější. Smiřte se s tím a nesnažte se ho konfigurovat čí jinak "znásilňovat", aby se co nejvíce podobal vašim starým známým Windows.

Ve svém okolí se setkávám s poměrně početnou skupinou lidí, kteří se jednou něco naučili, jsou odhodláni to používat až do smrti a v žádném případě se nebudou učit nic nového. To, co znají, je jediné správné a všechno nové je špatné. Ví to naprosto jistě, aniž by se s danou novinkou seznámili. Pokud jste se v minulých větách trochu poznali, pravděpodobně se vám přejít na Linux nikdy nepodaří.

Hry, viry a spyware spíš ne

V Linuxu sice existují hry, ale nebudeme si nic nalhávat. Herní průmysl je zaměřen na Windows (příp. herní konzole) a počet her pro Windows a Linux je nesrovnatelný. V Linuxu existuje emulátor Wine, který umožňuje spouštět programy pro Windows. Neplatí to ale stoprocentně a navíc nakonfigurovat Wine pro danou aplikace je občas dost velká magie. Vím, že se v tomto se spoustou uživatelů Linuxu neshodnu, ale osobně považuji spouštění programů z Windows pod Linuxem za škrábání pravou rukou za levým uchem. Prostě si myslím, že hry pro Windows je daleko lepší a jednodušší provozovat ve Windows a nikdo mě to jen tak nevymluví.

Čistě nainstalované Windows na počítači připojeném do internetu jsou prakticky nepoužitelné. Relativně bezpečnými se stávají až po doplnění pořádným antivirem a programem proti spyware. Pokud se zabýváte touto problematikou, žijete zebezpečováním svého počítače, odvirováváním a odstraňováním spyware, budete možná deprimování tím, že vaše často dlouholeté zkušenosti jsou v Linuxu k ničemu. Dobře nastavený Linux bez jakýchkoliv doplňků je bezpečnější než Windows s nainstalovaným antivirem a antispywarem. Občas někdo nedokáže pochopit, jak může být operační systém bezpečný bez antivirového programu a tak si dovolím malé přirovnání. Normální loď s pevným dnem (Linux) je taky mnohem bezpečnější než plavidlo plné děr (Windows), které se posádka (uživatel) během plavby snaží zoufale lepit (antivir) a utěsňovat (antspyware).

Nenechte se odradit

Jestliže jste byli před přečtením tohoto článku rozhodnuti Linux vyzkoušet a nyní jste si to rozmysleli, nenechte se zviklat a začněte instalovat. Je totiž docela možné, že stejně jako spoustu ostatních vás Linux nadchne takovým způsobem, že se se vším snadno vyrovnáte.

TOPlist

Přechod z Windows na Linux; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 17. 6. 2008
Navštivte také Gitarre nebo Guitarras.