windows-linux.cz Přechod z Windows na Linux

Elektronické daňové formuláře

Nová povinnost podávat souhrnné hlášení k DPH mě přiměla k tomu, abych se po nějaké době zase podíval na daňový portál ministerstva financí. Našel jsem tam nové elektronické daňové formuláře a světe div se - fungují v Linuxu! Tím pro mě padla jedna z posledních nutností používat Windows. Tou úplně poslední zůstává (a ještě asi dlouho zůstane) občasné podívání se na vytvářené stránky, jak vypadají ve Windows v Internet Exploreru.

Elektronické formuláře

Elektronické formuláře naleznete na daňovém portále, který je součástí webu ministerstva financí. Jsou pro podnikatele významným pomocníkem. Pokud si neplatíte účetního a daně si s finančním úřadem řešíte sami, je velmi příjemné údaje zadávat do webové aplikace. Všechny hodnoty, které se ve formuláři vypočítávají, aplikace samozřejmě sama dopočítá. Disponuje také kontrolou konzistence a úplnosti vyplněný údajů. Je tak minimalizována možnost udělání chyby nebo toho, že zapomenete vyplnit nějakou kolonku. Výsledný formulář pak můžete vygenerovat ve formátu PDF a vytisknout nebo si zvolit formát pro elektronické podání např. prostřednictvím datové schránky.

V minulosti pouze Internet Explorer

Dříve byla situace poměrně zoufalá. Tím, že jediným podporovaným prohlížečem byl Internet Explorer, vás státní správa nutila k zakoupení Windows. Na druhou stranu jsem kladně kvitoval, že hned od začátku nebyla podporována zprzněná verze Javy od Microsoftu, ale musela být nainstalována standardní Java od firmy Sun. Situace s vyžadováním Exploreru byla smutná, ale na začátku tohoto století nikterak překvapující. Vzhledem k tomu, jak náš stát funguje, jsem v dohledné době žádnou změnu nečekal. O to více a příjemněji mě překvapil současný stav.

Formuláře EPO2 ve Firefoxu

Jak jsem předeslal, nyní už elektronické formuláře fungují i ve Firefoxu a tudíž i v Linuxu. Nestal se ovšem žádný zázrak, a tak nutno dodat, že funkční jsou jen nové formuláře označené jako EPO2. U těch starých (EPO1), kterých je zatím většina, se samozřejmě nic nezměnilo a stále fungují jen v Internet Exploreru. Já mám ale vše, co potřebuji, protože ve verzi EPO2 již existuje (mimo jiné) formulář na podání přiznání daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a i souhrnné hlášení k DPH.

Na stránkách je možné ověřit si kompatibilitu prohlížeče. Firefox dopadl následovně:

Dostupnost funkcí daňového portálu ve Firefoxu.

Co všechno se při kontrole kompatibility kontrolovalo, je vidět z detailních výsledků:

Parametry systému ve Firefoxu.

Sama detekce zřejmě v linuxovém Firefoxu nefunguje úplně stoprocentně, nezjistila např. korektně nainstalovanou Javu.

Ostatní prohlížeče

Opera verze 10.10 si vedla dokonce lépe než Firefox. Rozdíl byl právě v tom, že rozpoznala Javu a ve výsledné dostupnosti daňového portálu "zezelenalo" podepsání vyplněného EPO formuláře zaručeným elektronickým podpisem.

V prohlížeči Konqueror (založeném na jádře WebKit) se kontrola kompatibility vůbec nepodařila spustit a samozřejmě nefungovaly ani samotné formuláře. To však mohla být spíš jen třešnička na dortě, funkční Firefox a Opera bohatě stačí.

TOPlist

Přechod z Windows na Linux; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 1. 5. 2010
Navštivte také Guitar chords nebo Guitares.