windows-linux.cz Přechod z Windows na Linux

VirtualBox - Zkoušíme Linux ve Windows

Operační systém není věc, kterou bysme mohli začít používat, aniž bysme ji měli pořádně otestovanou. Není ale nutné pořizovat další počítač, stačí si stáhnou mimořádně povedený program VirtualBox, nainstalovat jej a vytvořit si virtuální počítače, na kterých můžeme nezávisle zkoušet cokoliv a současně přitom pracovat ve svém stávajícím operačním systému.

Na následujícím obrázku se můžete prohlédnout, jak vypadají dva virtuální počítače ve VirtualBoxu, který je nainstalován a spuštěn ve Windows XP. Největší okno představuje první virtuální počítač, na němž běží můj oblíbený Kubuntu Linux se spuštěným www prohlížečem. Na druhém virtuálním počítači běží instalace Windows 98. Ne, nezbláznil jsem se, v dnešní době instalovat Windows 98. Ale kromě Windows XP a Windows 98 už žádný jiný operační systém od Microsoftu nevlastním, a tak jsem na ukázku použil tento kousek software z minulého tisíciletí.

VirtualBox ve Windows XP

Ovládání virtuálních počítačů

Vytváření, konfigurování a práce s virtuálními počítači je mimořádně uživatelsky příjemná záležitost. V hlavním okně Virtualboxu je vlevo zobrazen seznam vytvořených virtuálních počítačů a vpravo informace o vybraném z nich. Na obrázku můžete např. vidět, že počítač pojmenovaný Kubuntu má 192 MB paměti, jako pevný disk slouží soubor Kubuntu.vdi a CD/DVD mechaniku simuluje ISO obraz instalačního CD Kubuntu. Za povšimnutí ještě určitě stojí hlavní menu a lišta s ikonkami, které nám umožňují s virtuálními počítači vykonávat všechny potřebné operace.

Hlavní okno Virtualboxu s dvěma počítači

Výkon

Zřejmě si říkáte, že to sice všechno vypadá jednoduše a krásně, ale co rychlost operačních systémů spuštěných na takovýchto virtuální počítačích? Je to použitelné? Tohle pro Vás bude asi největší překvapení, až to vyzkoušíte. Skoro se tomu nechce věřit, jak to krásně šlape. Důkazem by snad mohla být konfigurace mého počítače, na kterém VirtualBox provozuji. Jeho srdcem je stařičký procesor AMD Athlon XP 2600 a má jen 512 MB paměti. To je taky důvod, proč jsem virtuálnímu počítači Kubuntu přidělil jen 192 MB paměti, musel jsem hostujícím Windows XP něco nechat. Navíc jsem měl ještě spuštěný druhý virtuální počítač s instalací Windows 98, kterému jsem si dovolil nechat jen 64 MB paměti.

Zkrátka v dnešní době vícejádrových procesorů a pamětí v řádech gigabajtů VirtualBox představuje jednu z rozumných možností, jak takovýto brutální výkon Vašeho počítače využít. Ono pokud zrovna nezpracováváte video nebo nehrajete nějakou poslední hru, neexistuje moc dalších způsobů, jak dnešní počítače vytížit.

Pokud vám VirtualBox přijde zajímavý, stáhněte si jej, nainstalujte a zkuste si vytvořit vlastní virtuální počítač.

TOPlist

Přechod z Windows na Linux; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 23. 3. 2008
Navštivte také E-Gitarren nebo Guitarra.