windows-linux.cz Přechod z Windows na Linux

Kubuntu 8.10 Intrepid Ibex s KDE 4.1

Kubuntu mi dosud vyhovovalo právě kvůli prostředí KDE. Ve verzích 3.5.x již bylo perfektně vychytané a já jsem byl na něj zvyklý. Přesně jsem věděl, kde mám co hledat, a nastavené pro svoje potřeby jsem je měl za pár minut. Proto jsem novou verzi Kubuntu, kde je již pouze nové (a dost jiné) KDE ve verzi 4.1, vyhlížel s obavami, které se bohužel naplnily.

Problémový přechod na novou verzi

S novým KDE jsem se měl setkat poprvé, a tak jsem se rozhodl, že upgrade na novou verzi nebudu provádět na svém hlavním domácím počítači, ale nejprve jej vyzkouším na starším notebooku, který již téměř nepoužívám. Procesor mobile AMD Athlon XP2400+, 512 MB paměti a grafická karta ATI IGP 320M dnes již nikoho neohromí, ale Kubuntu zde vždy šlapalo bez problémů.

Protože na notebooku již byla předchozí verze Kubuntu Hardy Heron, pustil jsem podle dokumentace přechod na novou verzi (stačí zadat kdesu "adept_manager --dist-upgrade-devel" a pak jen "klikat" podle instrukcí). Bohužel první pokus se nezdařil, instalace spadla. Druhý pokus již byl lepší, ale když se vše nainstalovalo a  měl se restartovat počítač, úplně nejlepší pocit jsem z toho neměl. Po restartu nové Kubuntu sice naběhlo, ale bylo nesnesitelně pomalé. Např. po kliknutí na ikonku nebo tlačítko jsem čekal minimálně 5 sekund, než se začalo něco dít. První, co jsem udělal, byla aktualizace systému, ale příliš jsem si nepomohl. Pak mě napadlo mrknout se do souboru /etc/X11/xorg.conf, jaký ovladač grafické karty je používán. Byl nastaven standardní distribuční ovladač pro grafické karty ATI (jmenující se ati). Bylo jasné, že s tímto nové KDE moc použitelné nebude. Pro mou grafickou kartu neexistují nesvobodné ovladače, a tak jsem vyzkoušel distribuční ovladač radeon. Změna to byla obrovská, Kubuntu začalo být použitelné. Ovšem po zapnutí efektů pracovní plochy se svižnost ovládání vytratila.

KDE 4.1 - děkuji, nechci

Po zmíněných problémech mě přešla chuť upgradovat na nové Kubuntu můj hlavní domácí počítač. V práci jsem si ještě vyslechl názory některých svých kolegů a zjistil jsem, že nejsem jediný, kdo narazil na problémy. Mám KDE opravdu rád, nechtělo se mi ho jen tak opustit, a tak jsem na webu začal ještě pátrat po dalších informacích. Bylo pro mě překvapením, když jsem z oficiálních stránek KDE zjistil např. následující:

  • ovladače od NVidie mají výkonnostní problémy při přepínání oken a změně jejich velikostí
  • všechna nastavení desktopu, která byla možná v KDE 3.5.9, jsou plánována také ve čtyřkovém KDE, ale až ve verzi 4.2
  • zatím nebyla plně naimplementována správa session (sezení)
  • některé aplikace z KDE 3 nebyly ještě do KDE 4 přeportovány

Úplný seznam je možné nalézt (v angličtině) ve článku o tom, zda je KDE 4.1 pro vás vhodné.

Možná si ještě vzpomínáte na můj článek o přechodu na Kubuntu Hardy Heron, kde jsem kritizoval předčasné zařazení nového Firefoxu do distribuce. Po půl roce se situace opakuje v poněkud větším rozsahu, podle mého názoru se mělo se zařazením nového KDE počkat minimálně na další vydání Kubuntu.

Zkrátka abych to shrnul: nové Kubuntu na počítači nemám, místo něj jsem nainstaloval Xubuntu. Jde o distribuci, která klade nízké nároky na výkon hardware. A vzhledem k tomu, že mám pár měsíců nový počítač s procesorem Intel Core 2 Duo E8500, na svižnost si rozhodně nemůžu stěžovat. Chviličku sice trvalo, než jsem nové prostředí nastavil a než jsem si zvykl, ale nyní si už zase užívám plně funkční operační systém a nic mi nechybí.

Kubuntu na druhé koleji jen dočasně

Na Kubuntu jsem ovšem nezanevřel. Kromě notebooku jej mám nainstalované i ve VirtualBoxu, pečlivě aktualizuji, sleduji změny, opravy a už se těším, až se k němu zase vrátím. Nové KDE je určitě krokem kupředu, jen potřebuje dozrát. Popis nových vlastností a funkcí si nechám, až se tak stane, dnes alespoň náhled, jak vypadá pracovní plocha po instalaci:

Pracovní plocha Kubuntu Intrepid Ibex

Když srovnáte pracovní plochu KDE 3 a tuhle novou KDE 4, nenapadlo vás srovnání Windows XP a Windows Vista? Když pominu, že v případě KDE, narozdíl od Windows, jde kvalitativně o krok vpřed, a zaměřím se pouze na vzhled, pak tu určitá analogie asi je. Velký rozdíl je ovšem v tom, jaké možnosti mají uživatelé. Drtivá většina mých známých prohlásila Windows Vista za nepoužitelné. A protože se chudáci ocitli ve slepé uličce a neměli na výběr, byli nuceni vrátit se k Windows XP - operačnímu systému z roku 2002. Mě nové Kubuntu také naštvalo, a tak jsem se na něj prostě vykašlal a vybral si z obrovského množství jiných distribucí. Pokud mi nově zvolené Xubuntu přestane vyhovovat, opět bez jakýchkoliv zábran přejdu na nějakou odlišnou distribuci. A v tom je jeden z největších rozdílů mezi používáním Linuxu a Windows.

TOPlist

Přechod z Windows na Linux; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 28. 12. 2008
Navštivte také Chords and tuner nebo Guitare.