windows-linux.cz Přechod z Windows na Linux

Živá CD - testujeme nejen hardware

Před tím, než začneme instalovat operační systém, je dobré vyzkoušet si, jak si poradí s naším počítačem. Je to totiž k vzteku, když na nekompatibilitu nějakého zařízení počítače přijdeme až po nainstalování celého operačního systému. Linux to má geniálně řešené pomocí tzv. živých distribucí.

Živé distribuce

Zkuste si představit, že do DVD mechaniky vašeho počítače vložíte CD a zrestartujete jej. Z vloženého CD se nespustí žádná instalace, ale přímo začne startovat Linux. Nadetekuje si veškerý hardware vašeho počítače a po chvilce vám naběhne kompletní operační systém. Můžete si např. spustit internetový prohlížeč a zabrouzdat si po webu, otevřít si textový editor nebo tabulkový kalkulátor a začít vytvářet dokumenty nebo něco kreslit v grafickém editoru. Lidé, kteří se předtím setkávali jen s Windows, většinou pouze žasnou a především nechápou, jak může operační systém fungovat bez nainstalování. Dále se pak těžko srovnávají s tím, že se celý operační systém a všechny ty aplikace vejdou jen na jedno CD. Dosud byli totiž zvyklí na to, že za Windows musí pár tisíc zaplatit, pak je musí nainstalovat a k holému operačnímu systému dostanou tak akorát aplikace typu poznámkový blok nebo malování, jejichž vyspělost asi není třeba nijak dál komentovat. Ale zpět k živým linuxovým distribucím. Velmi podstatné je, že nic nezapisují na pevný disk, běží kompletně jen z CD, a tak když počítač zrestartujete bez vloženého CD, naběhne vám původní a ničím neovlivněný operační systém.

Svůj počítač stále s sebou

Nejznámější a nejpoužívanější živé distribuce nemají za cíl jen otestování počítače. Jejich uživatelé je mají spíš než na CD nainstalovány na USB disku (klíčence) a používají je při běžné práci. Pokud totiž někdo musí pracovat na různých počítačích, ke kterým nemá administrátorská práva a nemůže si na ně nainstalovat software, který mu vyhovuje, jsou živé distribuce neocenitelné. Stačí totiž jen, aby počítač umožňoval bootovat z CD nebo z USB, a nic vám potom už nebrání nastartovat si svůj kompletní operační systém včetně všech aplikací a pracovat tak ve svém vychytaném prostředí. Pokud vás to zaujalo a také chcete mít svůj počítač neustále při sobě, mrkněte se např. na Slax, Danix nebo Knoppix.

Kubuntu

Kromě výše zmíněných existuje i spousta další distribucí, které se primárně nepoužívají jako živé. Jednou z nich je i mé oblíbené Kubuntu. Jeho instalační CD je současně i live CD. Můžete si ho stáhnout (nebo i nechat zdarma poslat) ze stránky http://www.kubuntu.cz. Na stránkách je Kubuntu dostupné ve dvou verzích, živým CD je varianta "Desktop CD". Po nabootování v dnešní době aktuální verze (Kubuntu 8.04 Hardy Heron) a vybrání jazyka byste měli spatřit následující obrazovku:

Bootovací obrazovka Desktop CD Kubuntu 8.04 Hardy Heron

Po vybrání první volby začne Linux startovat a v případě úspěšné detekce hardware vašeho počítače (hlavně grafické karty) naběhne grafické prostředí a vy můžete začít pracovat. Start systému a ani spouštění dalších programů není tak svižné, jak jste asi zvyklí. Uvědomte si ale, že vše se nahrává z CD a ne z pevného disku a rozdíl rychlostí obou zařízení je značný. Pokud kliknete na K tlačítko v levém dolním rohu obrazovky, rozbalí se tato nabídka aplikací lehce podobná té, kterou znáte z Windows:

Nabídka aplikací KDE

Nemusíte se děsit z anglické nabídky. Živé CD Kubuntu je sice v angličtině, ale to jen proto, že je také instalačním médiem. Vše se na něj musí vejít, což by v případě živého CD ve všech světových jazycích už asi nebylo možné. Ale pokud zahájíte instalaci, tak ta již bude probíhat ve vámi zvoleném jazyce a také nainstalovaný operační systém bude kompletně lokalizovaný.

Pokud by náhodou nebylo vše správně nadetekováno, bude vás asi nejvíce zajímat položka System Settings. Pod ní totiž naleznete obdobné volby, které jsou ve Windows v Ovládacích panelech. K položkám jako jsou Keyboard and Mouse, Monitor and Display nebo Network Settings není asi třeba nic dodávat, spíš bych vás rád upozornil na horní záložku Advanced, kde najdete pokročilejší nastavení systému.

Nyní už zbývá si jen všechno proklikat, prohlédnout a otestovat. Za chvíli zjistíte, že prostředí Kubuntu Linuxu je velmi komfortní, snadno a bohatě nastavitelné a že je velká škoda, že jste si ho nevyzkoušeli daleko dříve.

TOPlist

Přechod z Windows na Linux; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 14. 4. 2008
Navštivte také Akordy a ladička nebo Chords and tuner.